Kérdések és válaszok

Én nem hiszek Istenben – ilyenkor mi van?

Semmi probléma! Egy dologra koncentrálj – kicsoda Jézus? Elhiszed, hogy élt egyáltalán? Hiszel a történelmi Jézus személyében? A Biblia történelmi könyv is, amit sokan és sokszor megpróbáltak hitelteleníteni – sikertelenül. Pl. egy ateista történetét dolgozza fel a Jézus-dosszié című film, amiben valaki megpróbálja bizonyítani a kereszténység valótlanságát. Ajánljuk számodra megtekintésre! Jézus egyértelműen állította, hogy van Isten. Ha elhiszed Jézusról, amit olvasunk a Bibliában, akkor hinni fogsz Istenben is.

Én hiszek Istenben, de miért kéne Jézusban is hinnem?

Ezt a kérdést Jakab apostol válaszolta meg a legfrappánsabban: “Te hiszed, hogy egy az Isten. Jól teszed. Az ördögök is hiszik, és rettegnek.” (Jak2:19)

Az igazság az, hogy aki hiszi, hogy Isten létezik addig jutott el a hitben, ameddig az ördögök. Azaz kb. sehol nincs benne. Az igazi sarkalatos kérdés, hogy mit teszel Jézussal. Elismered, hogy Ő az, akinek mondja Magát? Ő az Isten Fia, az Isten Felkent Krisztusa, a Megváltó Messiás, akinek el kellett jönnie, akinek a kereszthalála és feltámadása által üdvösségünk lehet, ha azt hittel személyesen magunkra nézve elfogadjuk.

Jézus azt is mondta, hogy aki nem tiszteli Őt úgy, mint az Atyát, az nem tiszteli az Atyát (Jn5:23).

Nincs Jézust megkerülő út Istenhez. Ezt Isten Maga akarta így. Te kinek mondod Őt?

Honnan tudhatom, hogy a Biblia igaz?

Bár történelmi szemmel nézve is kiemelten megbízható a Biblia a fennmaradt forrás iratok száma miatt, mégis, az emberben felmerülhetnek kételyek, hogy megbízható-e a Biblia jelen formájában. Annyi nyelvre lefordították, annyi ember dolgozott rajta, egyházi zsinatokon döntöttek róla, hogy mi legyen benne és mi nem. Elég ha csak hibát vétettek benne, pláne ha valaki direkt változtatott rajta rossz szándékkal.

Ezek az aggályok logikusak. A legjobb módja annak, hogy ezekkel az ember kezdjen valamit az, hogy hagyja, hogy maga a Biblia győzze meg az igazáról. Olvasd el, forgasd és nézd meg, van-e benne bármi, rossz szándékra lenne visszavezethető. Nem lesz, sőt. Az egész Bibliát Isten szerelmeslevelének szokták nevezni, hiszen azt hirdeti nekünk, hogy Isten jó és szeret minket.

Ahogyan olvasod a Bibliát rá fogsz jönni, hogy nem egy sima könyvet olvasol. Ez a könyv él. Szólni fog hozzád a legkülönfélébb módokon. Látni fogod, hogy ez a könyv túlmutat ezen a világon, nem abból származik.

Nem hiszed? Próbáld ki és kezdd az Újszövetség legelején! (Máté evangéliuma)

A Bibliát emberek írták, akik tévedhettek, nem?

A Bibliát valóban emberek írták, viszont ahogy olvassuk az írásaikat, látjuk, hogy valami (pontosabban Valaki) munkálkodott bennük, amikor írtak. Ez Isten Maga volt, aki rajtuk keresztül megírta a Bibliát. Mivel pedig Isten ihletésére írták, ami írtak, bízhatunk bennük.

Valóban felfedezhetőek eltérések, esetleg látszólagos ellentmondások a Bibliában. Ezekkel kapcsolatban azt fontos tudni, hogy fel lehet oldani ezeket az eltéréseket és látszólagos ellentmondásokat relatíve egyszerűen – ha az ember azt akarja. Ha nem akarja, akkor úgysem fogja, de ez már nem a Biblia hitelességéről szól, hanem az ember szívének a szándékáról.

Nem gondolhatja valaki komolyan, hogy a Bibliát szó szerint kell érteni?!

A Bibliában valóban vannak próféciák (pl. Jelenések könyve), ahol értelmezni kell a képeket vagy vannak dalok és versek (pl. Zsoltárok könyve), ahol lehet, hogy találkozik az ember költői fordulatokkal. Ez igaz, viszont a túlnyomó része nem ilyen, hanem valós eseményeket rögzít. A jó értelmezése a Bibliának figyelembe veszi, hogy éppen milyen típusú az adott írás, de ahol nem költői vagy prófétikus, ott bátran vedd szó szerint! Megáll minden szava a Bibliának. Ha elrugaszkodottnak és hihetetlennek tűnik, akkor arra bátorítalak, hogy keresd arra a kérdésre a választ, hogy ez hogy lehet? Bizony, nekünk kell sokmindenben megváltoztatnunk az elképzeléseinket! A Biblia képviseli a normalitást, ha messze van tőle a gondolkozásunk, akkor mi nem gondolkozunk normálisan.

Miért engedi meg Isten a betegségeket, járványokat és háborúkat?

A rövid válasz erre az, hogy nem Isten engedi meg őket, hanem az ember (esetleg pusztán természetes dolgokról van szó). Ugyanis az ember az ura a világnak és az történik itt, amit az ember akar. Ez az ára a szabad akaratnak. Mi döntünk földi kérdésekben, nem Isten. Sőt, Isten előre megmondta Ádámnak, hogy ne szakítson a jó és a rossz tudása fájának gyümölcséből, ő mégis megtette. Az ember döntött a lázadás, a halál és a háborúk mellett, nem Isten. Ő az ellenkezőjét akarta. Ne Istenen kérjük számon az emberi bűn következményeit.

Miért érdekeljen olyan Isten, aki rettenetes dolgokat tett emberekkel és népekkel?

Feltehetően valamelyik ószövetségi történetre gondolsz, pl. amikor Izráel elpusztított országokat vagy népeket. Hosszú lenne ezeket itt mind végigvenni. Ami rendkívül fontos, hogy a Biblia két részből áll: a Ószövetségből és az Újszövetségből. Ezeknek fontos jelentése van. Különbség van a kettő között. Azt, hogy Isten milyen valójában, legpontosabban Jézusban láthatjuk, Őróla pedig az Újszövetségben olvashatunk. Amit Jézusban látunk, az Isten igazi karaktere, ezt maga a Biblia is így írja. A Ószövetségi történeteknek megvan a magyarázata, azonban az Ószövetséget mindig az Újszövetség tükrében olvassuk. Jézus soha nem tett rettenetes dolgokat emberekkel. Pont, hogy megáldotta, meggyógyította és megváltotta őket. Ez Isten szíve, amit egyébként még az Ószövetség is leír.

Miért akarjak tagja lenni az Egyháznak, amikor az úgyis a politikáról szól?

Való igaz, hogy a nagyobb felekezetek valamilyen szinten összefonódnak a politikával. Erre lehet mondani, hogy ez jó vagy rossz – igazából ez valahol normális, hogy így alakul. Egy nagy felekezet, egy nagy egyház komoly társadalmi tényező, amivel a politikának foglalkoznia kell.

Illetve azt is lássuk, hogy ahol emberek vannak, ott politika is van. Ez sajnos az emberi természetből fakad. Viszont csak azért, mert egy egyház, egy felekezet, egy gyülekezet nem tökéletes, ne söpörjük le őket az asztalról! Nincs tökéletes emberi szervezet – ez alól az egyház sem kivétel. Az Egyház a Jézusban hívők közössége itt a földön, amit Ő Maga hozott létre. Így, ilyen formában, ahogyan van. Nem tökéletes, mégis Istené és egyszer tökéletes lesz (bár Isten már most is annak látja).

Emellett fontos, hogy szétválaszd a Bibliát, a keresztény hit üzenetét az Egyházban levő emberek viselkedésétől! Attól még mert egy üzenet hírvivői nem tökéletesek az üzenet lehet igaz!

Hogyan hihetnék a Bibliának, ha olyan sok képmutató keresztényt látok?

A képmutató keresztények (akik sajnos tényleg vannak) léte nem függ össze a Biblia hitelességével! Legfeljebb az Egyház vonzerejét csökkenti, ha képmutatókkal van tele, azonban a Biblia üzenete ettől független! Az igazság akkor is igazság, ha tökéletlen emberek hiszik el! Keresd az igazságot és meg fogod találni!

Miért akarjam Istent az életemben, ha úgyis bűnös vagyok előtte?

Valóban mindenki bűnös Isten előtt, viszont azt is lásd, hogy Isten a te Mennyei Édesapád, aki téged nagyon-nagyon szeret! Annyira, hogy Jézust a keresztre küldte érted! A bűnödet Isten nem akarja a fejedre olvasni – azokat már Jézus keresztje által megbocsátotta neked! Ő téged kárhoztatás és fejmosás nélkül tárt karokkal vár és várja, hogy Hozzá fordulj! Ne kerüld Őt, hiszen Ő szeret téged és vágyik a veled való közösségre úgy, mint egy szülő vágyik a gyermekével való közösségre!

Miért fontos egy döntést meghoznom Jézus mellett és miért nem elég, ha megkereszteltek vagy templomba járok?

Jézus a János Evangéliuma 3. fejezetében azt mondja egy Nikodémus nevű embernek, hogy újonnan kell szülessen, hogy megláthassa az Isten Országát, hogy üdvözüljön. Az újjászületés egy egyszeri esemény, ami akkor történik meg, amikor egy felelősen gondolkozó ember úgy dönt, hogy az életét átadja Istennek és Jézust a Megváltójának teszi.

Ha valaki nem tud egy ilyenre visszamutatni az életében, abban folyamatosan ott lesz a kétely, hogy üdvözül-e. Lehet, hogy újjászületett és üdvözül, de lehet, hogy nem. Ha az ember hisz, akkor legegyszerűbb kimondani ezt a döntést, és a téma le van zárva.

A másik része ennek a kérdésnek, hogy Isten az üdvösséget mindenkinek a kegyelme által adja. Azonban részünkről egy aktív elfogadás szükséges, ami nélkül nem lesz valósággá Isten kegyelme az életünkben és nem lesz részünk az üdvösségben. Erről írja Pál apostol, hogy kegyelemből van üdvösségünk hit által. Mindkettő kell hozzá – a kegyelem Isten részéről adott. Az egyetlen kérdés, hogy hiszünk-e. Ha hiszünk, akkor abból döntés fog születni.

Nem vagyok vallásos, miért lenne bármi dolgom Jézussal?

Isten számára nincs különbség a vallásos és nem vallásos ember között. Ő szeret mindenkit, Jézusban megváltást szerzett számukra és vágyik, hogy kapcsolatba kerülhessen velük, velünk, veled! Mindegy, hogy milyen háttérből jössz – Jézus szeret Téged és vágyik a veled való szívbéli kapcsolatra!

Ha nem vagy vallásos, örülj neki, Jézus sem volt az! Ha vallásosság alatt azt értjük, hogy külsőleg hogyan viselkedik az ember, akkor tudd, hogy Istennek ez nem számít, sőt, akár visszataszító is lehet, ha csak ezen van a fókusz. A lényeg a szíve az embernek, ugyanis a külsőségek azt mutatják meg, mi van az ember szívében. Sose csak vallásos legyél, hanem a szíveddel keresd Istent!

Szerintem Isten nem olyan, mint amilyennek a keresztények gondolják, én másképp látom őt. Miért kellene megfontolnom, amit ők mondanak?

Szerintem több út vezet Istenhez, miért ne választhatnék egy másikat mint a kereszténység?

Végső soron ez egy hitelességi kérdés. Milyen kijelentés alapján gondoljuk, hogy milyen Isten? Igen, Istent meg lehet tapasztalni a természeten keresztül, más embereken keresztül – ez igaz! Emellett a keresztény egyháznak vagy egy elképesztő kijelentése Istenről: a Biblia. A Biblia több ezer éven keresztül íródott és olyan emberek bizonyságtételeit tartalmazza, akik szemtől szemben találkoztak Ővele. Figyelmen kívül hagyhatjuk, de bölcsen tesszük, ha nem így járunk el. Az Újszövetségben (a Biblia második nagy része) Jézus azt állítja magáról, hogy egyedül Ő az út az Atyához (Istenhez), azaz nincs másik út Istenhez, csak Ő. Ha ez igaz, akkor a Biblia kijelentése Istenről mindent meghatároz és megkerülhetetlen. Kezdj valamit a Bibliával, ne ignoráld! Ahogyan forgatod a Bibliát, ugyanúgy személyesen nyersz majd tapasztalatokat és benyomásokat Istenről, de ez összhangban lesz mindazzal, amit Isten a Bibliában már kijelentett Magáról.

A Biblia nem csak egy szép könyv arról, hogy hogyan lehet jól élni? Miért kéne foglalkozzak vele?

Mindenképpen igaz az, hogy a Biblia szép és az is, hogy megmutatja, hogyan lehet jól élni! De ennél sokkal(!) több. A világot teremtő és fenntartó Isten jelenti ki Magát benne az embereknek. Leírja a világ történetét a Teremtéstől a világ végéig, megmutatja hogyan üdvözülhetünk, megmutatja Ki Isten és milyen Ő. Megmutatja nekünk, hogyan kereste Isten mindig is szeretetével az embereket és hogyan vezette őket egy személyes kapcsolatba saját Magával. A Biblia azért szép, mert Isten szép! Ha pedig meglátjuk, hogy Isten szép, akkor meglátjuk azt is, hogy mennyivel több Ő ennél!

Isten engem nem szeret. Miért foglalkoznék vele?

Biztosan megvan az oka, hogy miért gondolod ezt, de ez egyszerűen nem igaz. Isten annyira szeret téged, hogy az egyedüli Fiát, Jézust odaadta, hogy a kereszten ártatlanul kínhalált haljon – Teérted. Gondolj bele milyen árat fizetett Isten Érted. Emberré lett, hagyta, hogy az emberek ártatlanul megvádolják, elítéljék és kivégezzék. Ha ekkora árat fizetett Isten Érted és miattad, akkor ennyire értékesnek talál.

Az az igazság, hogy sokan azért gondolják, hogy Isten nem szereti őket, mert sok rossz dolgot kellett átéljenek és nem értik, hogy Isten mindig a jót akarta és akarja számunkra, csak van egy ellenség itt a világban – az ördög, a sátán – aki tőlünk lopni, minket megölni és elpusztítani akar. Azok a szörnyűségek, amiket átéltél az ördögtől voltak vagy csak más emberek önzéséből fakadtak. Isten szeret Téged és a megoldás akar lenni az életedben. Menj hozzá, hidd el, hogy Ő helyreállítja az életedet!

Ha van valami egyéb kérdésed, akkor azt elküldheted ide: kerdes@kicsodajezus.hu